YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI
İNCİ KOLEJİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN MURAT KIRAÇ BEY İLE YAPILAN RÖPORTAJ
Bu röportajın bir kısmı 26.06.2013 tarihli Sabah Gazetesi'nde yayınlanmıştır.
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
MURAT KIRAÇ

SORU : Bir yıldır eğitim-öğretim dünyasında yer almaktasınız. Görüyorum ki kısa sürede eğitim camiasında sözü edilen bir kurum oldunuz. Bu kadar kısa sürede böyle bir başarı göstermenizi neye bağlıyorsunuz ?

CEVAP : Eğer eğitim dünyasında söz sahibi olmak istiyorsanız dinamik bir yapı içinde sürekli yenilikçi olmalısınız. İnci Koleji'nin dinamik yapısı gelişimi zorunlu kılmaktadır. Bu gelişimin en önemli parçası ise akılcı ve planlı bir büyümedir. Ve faaliyete geçirdiğimiz her yapı bir öncekini de sürükleyen ve geliştiren boyutta olmalıdır. KRC Şirketler Grubumuz bünyesinde ki Kıraç Eğitim Kurumlarımızın ilk binası olan İnci Koleji bu yönüyle yüksek standartlara sahiptir. Eğitim dünyasına kazandırdığımız bu kompleks umuyoruz ve diliyoruz ki herkes için faydalı olur.

SORU : Batıkent İnci Koleji bildiğimiz kadarıyla hedefleri yüksek, modern bir binada öğrencilerin tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir okul konumundadır. Bize okulunuzdan bahseder misiniz?

CEVAP : Son birkaç yıldır eğitim dünyası yeni yapılanmalar eklenmelerle gerçekten rekabet ortamına ciddi anlamda bir ivme kazandırdı. Bunun sonucunda da doğal olarak yalnızca gerçek kurumlar uzun soluklu ve kalıcı olabilecektir. Batıkent İnci Koleji, eğitim dünyasındaki dinamik ve yenilikçi sürece uygun olarak imrenilecek bir fiziksel yapı ortaya koymuştur. Standartları yüksek akıllı bir bina ile öğrencilerinin fizyolojik, sosyolojik ve pedagojik ihtiyaç ve beklentilerini tam anlamıyla karşılamayı hedeflemektedir.

SORU : Eğitim-Öğretim kurumlarında sadece modern tesisler tek başına bir anlam teşkil etmemektedir. Eğitim ve öğretim veren öğretmenler ve yöneticiler de önemlidir. Okulumuzda görev yapan öğretmenler ve yöneticileri hangi kriterlere göre belirliyorsunuz ?

CEVAP : Yarınların yetişkinlerini bu günden eğitiyorsanız bütünüyle proaktif düşünmek kreatif uygulamalar yapmak zorundasınız. Çünkü hepimiz dünden mayalanmış insanlarız, iyisiyle kötüsüyle bugünün sahnesindeyiz. Yarın dediğimiz zaman iyi bir planlama ve uygulanabilir çözümlere sahip olmamız gerekir. İnci Koleji yarınları kurmaya yola çıkmış bir kurum olarak, lider ülke iddasını sonuna kadar desteklemekte ve geleceğin liderlerini yetiştirmeyi kendisine bir görev olarak belirlemiştir. Etkileyici binaların, şaşırtıcı iç mekanların, imrenilecek fiziksel yapıların gerçek bir eğitime katkısı tartışılmazdır. Ama ultra lüks bir restoranta gitmek muhteşem bir yemeği garantilemez. Eğer suşi yemezseniz Japon lokantasından aç ayrılırsınız. Mutfaktaki kadro talep ve beklentileri tam anlamıyla karşılamıyorsa süreciniz tıkanır. Bu yönüyle İnci Koleji'nde kadro ve istihdam anlayışı, paylaştığımız iddia odaklı yapılanma politikalarıyla gerçek bir inovasyon sürecinin yaşanmasına yol açacak kadar etkileyicidir. Belki bu açıklamalar pek çok insan tarafından çok yeni ve bağlamından uzaklaştırılmış gibi algılanabilir.

Bunu önemsiyoruz. Bu yönüyle eğitim-öğretim sürecinde en önemli birim çalışan insanlarla ilgili kriterlerdir. Kim, neye göre, nasıl çalışacak?

Bunun çok basit bir formülü var aslında. 3E dediğimiz bu formülasyonu açacak olursak;

Emanet: Sistemin odağındaki aktif unsur öğrencidir. Talep eden ihtiyaç ve beklentisiyle bütünüyle etkin rolü olan kişi bizim anlayışımızda emanettir. Eskiler "emanetin canı tezdir" derler. İnci Koleji'nde her öğrenci bize öncelikle Yaratıcının bir emanetidir. Ve bu emanete sahip çıkmakta bizim en asli görevimizdir.

Emniyet: Emanetin muhafaza edilmesi geliştirilmesi, doğru rehberlik ve yoldaşlık edilerek ruhuna uygun yetiştirilmesi için ortamın tam emniyetli yani güvenilir olması gerekmektedir.

İnci Koleji’nin ikinci paylaşımı, ortamın en az ailesi kadar emniyet sağladığıdır.

Ehliyet: İnci Koleji'nde öğrenci ile direk iletişimi olsun ya da olmasın her çalışan kendi alanında uzmandır. İşinin ehli olmayan hiç kimse İnci Koleji'nin kadrosuna dahil edilemez. Titiz bir seçim, ciddi ve köklü kriterlere uygunluğu gerekli kılar. Bu yönüyle her bireyin ehliyetinin takdir edilmesi bizce önemlidir.

Birimlerdeki tüm insanların kendi alanlarındaki ehliyetlerine güvendiğimizi de belirtmek istiyoruz.

SORU : "Yeni Nesil Okul" sloganını sık sık kullanıyorsunuz, "Yeni Nesil Okul"dan kastımız nedir?

CEVAP : Bunun aslında çok basit bir açıklaması var. Biz, yarının sahnelerinde yankısını bulacak besteler peşindeyiz. Dolayısıyla biz yarın sahneye çıkacak olan sanatçılar eğitiyorsak okulumuzun yarına ait olması yeni nesli merkezine alması gerekir. Eskiye ait olan söylem ve eylemler elimizin altında hep var olacak. Ama biz bütünüyle yarınların yetişkinlerine seslenebilecek kadar yenilikçi, dinamik ve özgün olmayı yeni nesil okul uygunluğu olarak görüyoruz. Kişileştirdiğimiz okul böylelikle organik bir yapıya bürünmekte toplam kaliteye daha kolay erişebilmekteyiz.

SORU : Her aile çok başarılı çocuklara sahip olmak ister. Onların gelecekte iyi bir meslek sahibi olmaları için okuldan beklentileri çok yüksektir. Çocuğun başarısında sadece okul yeterli midir? Velilere düşen sorumlular var mıdır? Varsa bu konu hakkında tavsiyeleriniz nelerdir?

CEVAP : Bir insanın geleceğin dünyasında da başrol oynaması için onu çevreleyen unsurların organik bir yapılanma ile ortak bir paylaşım yaşamasını gerekli kılmaktadır. Bu yönüyle anne-baba ve çocuk denklemini kurarken okul merkezli yapılanmayı aktive etmeliyiz. Veliyi yanımıza almadan başarılı olmayı mümkün görmemekteyiz. Biz çocuğu yetiştirmeye uygun programımıza, veliyi yetiştirme programlarıyla desteklemekteyiz. Hemfikir olacağımız ortak dil ve rehberlik anlayışı, çocuğu daha çok kuşatacak,başarılı olmasını sağlayacak, ne istediğini bilen öğrenciler yetiştirmek daha kolay olacaktır. Bunun sonucunda ilgili, sorgulayıcı ve takip edici bir veli profili çizilmiş olacaktır.

SORU : Sizi diğer kolejlerden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

CEVAP : Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır, derler. Bu haliyle biz farklılıklarımızı ön plana çıkarmayı çok tercih etmiyoruz. Ama eğitim anlayışımızın bizim en büyük farkımız olduğunu da paylaşmak istiyoruz. Biz her öğrencimizin eğitim-öğretim programı süresince okulumuza mutlulukla, coşkuyla ve istekle gelmesini sağlayacak yapılanma ve uygulamaları hayata geçirdiğimize inanıyoruz. Bu farkı öğrencilerimize de hissetttirdiğimiz kanaatindeyiz. Öğrencilerimizin mutlu, istekli ve talepkar öğrenciler olmasını sağlayacağız. Yani mutlu, istekli ve talep eden öğrenciler yetiştirmek en büyük farkımız olacaktır. Bütün felsefemiz bu anlayış üzerine kurulmuştur. Çünkü dünyanın en güzel, en gelişmiş okulu dediğinizde başka birisi yeni bir okul inşaatına başlamış olmaktadır. Bundan dolayı biz farkımızı fiziksel boyutlarda değil anlayış ve uygulamalarımızla ortaya koymaktan yanayız.

SORU : Türkiye’deki eğitim-öğretim sistemi yeterli görüyor musunuz?

CEVAP : Yıllar içinde şunu gördük ki eğitim sistemi önceden belirlenmiş şablonlarla etkin öğretmen odaklı yapılanmaları da merkezine alarak çocuğu eğitmeye çalışıyor. Ama bu artık geçmişte kaldı günümüz anlayışında şablonlara, öğretmeni odağa almaya gerek yok. Yapılacak şey öğrencinin merak ve öğrenme kanallarını sürekli açık ve aktif tutmak. Bu haliyle eğitim sistemi de bu anlayış çerçevesinde yeniden yapılanmalı güçlü inovasyonlar oluşturmalıdır.

SORU : Batıkent bölgesinde hizmet veriyorsunuz, İnci Koleji'ne öğrenci alırken kriterleriniz nelerdir? İnci Koleji'ne gitmek için okullarınızın olduğu bölgede mi ikamet etmek gerekiyor?

CEVAP : Eskiden yasa maddesi gibi görülen en iyi okul en yakın okul anlayışı hakimdi. Adrese dayalı kayıtta da bu anlayış hakimdi. Ama görüldü ki en yakın okulun her zaman en iyi okul değildir. Bu çerçevede biz en iyi okul olduğumuzu iddia ederken yakınlık mevhumunu servis ağımızla zaten çözmekteyiz. Okulumuz için de velinin talebi doğrultusunda ulaşım çözümleri sunmaktayız. İkamet şartımız yoktur. Batıkent İnci Koleji'mizi daha çok Batıkent, Yenimahale, Demeteveler, Sincan, Eryaman, Çayyolu, Eskişehir yolu ve çevresi daha çok tercih edecektir.

SORU : Son olarak eklemek istediğiniz mesajlarınızı alabilir miyiz?

CEVAP : Kuma yazı yazmak zamanla kaybolup gitmek gibidir. Mermere yazı yazmak tüm aşındırmalara rağmen yüzlerce yıl ayakta kalabilmektir. Eğitim kalıcı olmayı gerektiriyor. İnşallah bütün çabalarımız mermere kazınmış gibi kalıcı olur.

Ülkemiz Büyük Atatürk’ün hedeflediği seviyelere eğitimin gücünü de kullanarak ulaşacaktır. Eğitim dünyasındaki bütün paydaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Şükrü Taylan DARICIOĞLU
Janr Medya Tanıtım
GENEL KOOR.

İnci Koleji İnönü Mahallesi 1777. Cadde No: 26 Batıkent Yenimahalle 0(312) 252 0 222 - 252 2 444